TP Киев

Як і чому Максим Кріппа купив кіберспортивну організацію NAVI?

16 октябрь 2022, 15:54

Деякий час тому українські ЗМІ активно обговорювали угоду про купівлю кіберспортивної організації Natus Vincere, новим власником якої став Максим Кріппа. Журналістів зацікавило кілька нюансів угоди: як сталося, що саме в рік повномасштабної війни було здійснено купівлю, і хто такий підприємець Максим Кріппа? Нам вдалося з'ясувати відповіді на обидва ці запитання.

NAVI

Захоплення чи бізнес: чому Максим Кріппа вирішив купити NAVI

Поява матеріалів і журналістських розслідувань щодо постаті Максима Кріппи багато в чому продиктована загадковістю підприємця. Маючи непоганий капітал і активну громадянську позицію, Кріппа не прагне публічності, не дає інтерв'ю і не бере участі в публічних обговореннях тих чи інших тем. Не коментує підприємець і матеріали журналістських розслідувань, які з посиланням на анонімні джерела трактують факти біографії Максима Кріппи на свій лад.

Тому для багатьох новина про придбання кіберспортивної організації NAVI стала несподіванкою, а сама історія здалася привабливо загадковою. Пролив світло, можливо, сам того не бажаючи, на історію коментатор Віталій Волочай. В одному зі своїх інтерв'ю Волочай докладно розповідав про історію створення компанії трансляцій кіберспортивних матчів Maincast.

Ідея створити Maincast належала Волочаю і партнерам, але для її реалізації знадобилися кошти. Тоді, у 2018 році, партери вже мали за плечима сумний досвід співпраці з російськими інвесторами, які прийшли в раніше створену компанію RuHub, незабаром відкрили московський офіс, а потім зажадали закриття київського. Цього разу Волочай і компанія підійшли до питання пошуку партнерів уважніше і звернули свою увагу на інвестора Максима Кріппу, до нього з бізнес-ідеєю і вирушили:

"Студія у нас була: у нас був офіс, у нас були камери, у нас були комп'ютери, у нас був персонал, але потрібні були фінанси для того, щоб існувати. І тому я шукав інвесторів. Нас було троє співвласників і ми знайшли інвестора, це була його перша інвестиція в кіберспорт. На зустрічі ми довго пояснювали йому, що таке кіберспорт, чому це цікаво", - розповів в інтерв'ю Віталій Волочай.

Таким чином, на ринок кіберспорту вперше Максим Кріппа вийшов у 2018 році з легкої руки Віталія Волочая. Останній у тому ж інтерв'ю каже, що інвестору "так сподобалося, що через два роки він купив NAVI". Цифру у два роки запам'ятаємо - це важливо. А поки сформулюємо відповідь на перше запитання: чому Максим Кріппа купив NAVI?

Очевидно, що це була не перша і не спонтанна інвестиція в кіберспорт, а продовження стратегії, розпочатої з Maincast. Ймовірно, що активи, пов'язані з кіберспортом, які потрапили до портфеля, показали себе добре і з фінансового погляду, і зацікавили Максима Кріппу, як глядача. Кіберспорт штука захоплива, особливо, якщо у тебе, як у акціонера є можливість дивитися всі трансляції.

Як і коли Максим Кріппа купив NAVI?

natus vincere

Кіберспорт в Україні почав розвиватися у 2000-х роках. Але тоді це був ще не цілком сформований ринок, а радше стихійний фанатський рух. Молоді хлопці грали в спортивних клубах і іноді організовували дружні турніри на міському та регіональних рівнях. Про те, щоб вийти на міжнародну арену, не йшлося. І не через брак професіоналізму чи навичок, їх можна було здобути. Але через брак коштів. Тренування однієї команди з 4-5 осіб напередодні серйозного турніру коштувало приблизно $10 000 на місяць, у любителів таких грошей не було.

Істотні зрушення у формуванні професійного кіберспортивного співтовариства в Україні почалися в 2008-2009 роки. У цей же час сформувалася легендарна п'ятірка гравців Counter-Strike. З неї та з ідеї озвученої на турнірі в Дубаї і почалася історія "народжених перемагати" - кіберспортивної організації Natus Vincere або скорочено NAVI.

Уже через рік, у 2010-му, була сформована команда NAVI з гри в DotA. А 2011 року хлопці стали чемпіонами турніру The International з Dota 2, завоювавши, на той момент величезний, призовий фонд у $1 000 000. Так NAVI стала флагманом і уособленням українського кіберспорту.

Засновником NAVI був Олександр Кохановський, капітан команди з Counter-Strike. У 2018 році Кохановський прийняв рішення залучити інвесторів для розвитку організації. Уже в 4-му кварталі того ж року до NAVI приєднався Максим Кріппа, який став мажоритарним власником. Очевидно, нехай невеликий, але все ж таки досвід роботи з активом Maincast, посприяв тому, що Максим Кріппа вирішив продовжити в тому самому напрямі і з цієї причини відгукнувся на пропозицію Кохановського.

А тепер повернемося до названої Волочаєм дати у два роки. Очевидно, за два роки після перших інвестицій у NAVI, 2020 року, Максим Кріппа вирішив стати повноправним власником організації. Але швидко подібні угоди не робляться. Як повідомляють на офіційному сайті NAVI, Максим Кріппа пройшов довгий шлях, оскільки за умовами договору мав виконати низку зобов'язань. Шлях від мажоритарного до повноправного власника Максим Кріппа пройшов за чотири роки. Повністю угоду було закрито влітку 2022 року. Але в ЗМІ новина широко не тиражувалася, хоч і не була секретом для партнерів, стейкхолдерів і ліг. Мабуть, знову свою роль зіграла непублічність інвестора, який не любить зайвого шуму.

Широкої популярності новина про зміну власника NAVI набула пізніше, коли журналісти почали з'ясовувати подробиці і висунули припущення, що рішення про продаж було ухвалено в пік повномасштабної війни. Припущення виявилося помилковим, думки анонімних джерел спростували всі учасники угоди.